Naphosszat ülsz a home office-ban? Ne feledkezz meg a mozgásról ekkor sem!

A négy fal között, egy irodában, íróasztalnál töltött fárasztó munkanap után biztosan nem jutna eszedbe egy elsősorban sportoláshoz ajánlott krémet használni. Ha már nincs időd vagy lehetőséged elmenni mozogni, valószínűleg sokkal jobban vágysz egy könnyed kikapcsolódásra vagy egy nagy alvásra. Pedig az ülőmunka is káros megterhelést jelent az izmaidnak és az ízületeidnek, csak a sportolás előnyös hatásai nélkül. Elmagyarázzuk, miért, és néhány tippet is adunk a hétköznapokra.

Európa-szerte minden harmadik 20 éves, és minden második 30-40 éves felnőtt szenved valamilyen mozgásszervi betegségben. Mindez sokkoló, de korántsem véletlen. Jellemzően 10-14 órát töltünk egy íróasztal mellett, egy autó volánja mögött, és/vagy a mobiltelefon fölé görnyedve.

– Az íróasztalnál ülő ember jellemzően erősen előretolja a fejét és a felsőtestét (C betűként meggörnyed), ami jelentős terhet ró a nyaki és deréktáji izmokra, ezekkel tartja ugyanis az előretolt felsőtestet. A természetellenes testtartás így krónikus izomfeszességhez vezethet. A rendszeres testmozgás elmulasztása számos más káros hatása mellett az izmok lassú sorvadásához vezet, és ha az izomzat gyenge, komoly többletteher hárul a csigolyákra, a porckorongokra és minden egyes ízületünkre. Az izmok egyik fontos feladata ugyanis a test megtartása, ezáltal az ízületek tehermentesítése.

Szerencsére sok mindent tehetünk ennek megelőzéséért akkor is, ha épp nem érünk rá sportolni.

Mire figyelj munka közben?

Az ülőmunkával kapcsolatos legfőbb problémát nem az ülésmód, hanem a tartós mozdulatlanság jelenti. Az íróasztal mellett hosszú órákra belefagyunk, belemerevedünk egy-egy pozícióba, legyen az ülés, állás vagy akár térdepelés.  

– Bármilyen „helyes” is az ülésmódunk, bármilyen ergonomikus is a szék és az íróasztal, ha mindennapjainkat ugyanabban a pozícióban töltjük, állandóan ugyanazokat az izmokat terheljük. A túlterhelt struktúrák feszessé és merevvé válnak, míg a többi, nem használt szövet lassacskán elsorvad. A folyamat eredményeképp testszerte izomegyensúly megbomlások alakulnak ki, a tartósan feszes izmok pedig krónikus fájdalmat okoznak.

A legfontosabb, hogy soha ne hagyjuk belemerevedni a testünket egy adott. Egy darabig üljünk (labdán, széken vagy térdelőszéken), majd egy időre álljunk fel (magasabbra állítva az asztalt vagy megemelve a számítógépet), végül térdepeljünk egy kicsit, sőt sétálgathatunk is munka közben. Ne csak az ülő- (vagy térdelő) alkalmatosságot, de az ülés, állás, térdelés módját is váltogassuk 5-10 percenként! Fészkelődjünk, mocorogjunk, nyújtózkodjunk, így elkerülhetjük, hogy mindig ugyanazokat az izmokat terheljük! Legalább óránként tartsunk 10 perces szünetet! Álljunk fel, mozgassuk át a nyakat és a gerincet minden irányba, és lehetőleg sétáljunk egy-két percet!

Végezz frissítő gyakorlatokat!

Íme két olyan gyakorlat, amely bárki számára egyszerűen és gyorsan elvégezhető, akár ebédszünetben a munkahelyen, akár munka után otthon.

A gyakorlatok célja a nyak és a vállöv fáradt, feszes izmainak fellazítása, így remek szolgálatot tesznek az ülőmunkát végzőknek. Hangsúlyozandó, hogy a gyakorlatok semmiképp nem pótolják a mindennapos változatos testmozgást, ugyanakkor átmenetileg „jobb híján” vagy sportolás mellett célszerű megtanulni és rendszeresen végezni ezeket!

Fej(fél)körzés

Közelítsük a jobb fülünket a jobb vállunkhoz, majd engedjük el a fejet, hagyjuk, hogy a saját súlya előrehúzza, majd átbillentse balra úgy, hogy ezúttal a bal fülünk közelít a bal vállunkhoz. Ezután billentsük vissza a fejünket jobbra. Minimum hatszor ismételjük meg a gyakorlatot! Figyeljünk arra, hogy tartsuk lazán a nyakat, és engedjük, hogy a fej súlya vezesse, irányítsa a mozgást!

 

Vállkörzés

Tegyük az ujjainkat az azonos oldali vállainkra, majd a test előtt közelítsük egymáshoz a két könyököt. Indítsuk el a két – lehetőleg összezárt – könyököt fölfelé, addig tartsuk összezárva, amíg el nem érjük az arcunkat! A fülhöz a lehető legközelebb vezessük a két könyököt hátra, zárjuk a két lapockát, majd lefelé folytatva a kört hozzuk vissza a könyököket a kiinduló helyzetbe! Minimum hatszor ismételjük meg a gyakorlatot! Figyeljünk arra, hogy csak a karok mozognak, a vállak a helyükön maradnak és a mellkast nem toljuk előre!

Lazítsd az izmaidat a Perskindol segítségével!

Az izommerevség és izomfeszülés megelőzéséhez vagy megszüntetéséhez kíméletes segítséget nyújthat a jótanácsok mellett a Perskindol Active Classic Gél is. A káros mozgásszervi folyamatok első lépése az izmok bemerevedése, így nem csupán egy megerőltető edzés, hanem egy hosszú munkanap után is fontos az izmok lazítása. A mentolt és illóolajokat tartalmazó Perskindol tartós hűsítő és nyugtató hatást biztosít, melyet kellemes melegségérzet követ. Bemasszírozva serkenti a vérkeringést, elősegíti az izmok ellazulását. Egyszerűen használható nyakad, vállad és deréktáji izmaid támogatása érdekében.